Czym są i jak reklamować się poprzez artykuły sponsorowane? Krótkie vademecum dla początkujących

Czym są i jak reklamować się poprzez artykuły sponsorowane Czym są i jak reklamować się poprzez artykuły sponsorowane Pixabay

Artykuły sponsorowane to bardzo dobre sposoby na reklamę naszej marki w sieci. Umożliwiają one zaprezentowanie się w miejscu, które gromadzi ogromne ilości użytkowników związanych z daną branżą czy kategorią tematyczną. Często jednak nie wiemy nic o artykułach sponsorowanych i obawiamy się z nich skorzystać. W tym tekście prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje o wpisach sponsorowanych, a także podpowiadamy jak reklamować się poprzez nie.

 

Czym są artykuły sponsorowane?

Artykuły sponsorowane to artykuły, które publikuje się na różnego rodzaju portalach tematycznych w zamian za opłatą. Duża ilość serwisów oferuje takie usługi i udostępnia możliwość publikacji w zamian za wynagrodzenie. Artykuły te przypominają standardowe teksty zamieszczane na danym blogu, serwisie czy portalu, z tą różnicą, że oprócz wartości merytorycznej posiadają również subtelną reklamę. Najczęściej jest to wspomnienie o danej marce która płaci za publikację artykułu, wskazanie jej jako litera branżowego czy oznaczenie artykułu jako sponsorowanego przez konkretną markę. W artykule takim można zamieścić również link do strony internetowej reklamodawcy, choć sama reklama powinna być subtelna i powinna być jedynie dodatkiem do ogólnego wartościowego tekstu tematycznego.

Artykuły sponsorowane wykorzystuje się z kilku powodów. Przede wszystkim marki chcą w ten sposób reklamować się na portalach tematycznych na których gromadzi się duża liczba odbiorców zainteresowanych daną branżą. Dzięki temu mogą pozyskać nowych klientów i budować swój pozytywny wizerunek. Spora część marek dodaje również artykuły sponsorowane w sieci ze względu na możliwość umieszczenia linku do strony internetowej firmy. Jest to tzw. linkowanie zewnętrzne, czyli pozyskiwanie linków w procesie pozycjonowania strony internetowej. Jest to bardzo ważny czynnik rankingowy, który pomaga zwiększać pozycję witryny w wyszukiwarce Google, a umieszczenie linku na zadbanym i jakościowym dużym serwisie tematycznym znacznie ułatwia pozycjonowanie.

Artykuły sponsorowane, mogą być umieszczane na różnych zasadach. Niektóre portale oferujące taką możliwość pozostawiają dany artykuł na stałe, a inne zobowiązują się utrzymywać go przez konkretny czas. Kwoty za zakupienie takiej usługi są różne w zależności od wielu czynników. Możemy zaliczyć do nich wielkość portalu, liczbę odbiorców, a także rodzaj reklamy, branży czy ofertę dalej platformy.

Chcąc reklamować się poprzez artykuły sponsorowane mamy do wyboru kilka możliwości. Przede wszystkim możemy samodzielnie wyszukiwać portale, które oferują takie usługi. Mogą być to zarówno strony internetowe, duże serwisy, blogi, ale także profile w mediach społecznościowych czy tematyczne fora internetowe. Możemy również skorzystać ze specjalnych platform dla influencerów, gdzie również wyszukamy oferty portali, które zgodzą się za opłatą opublikować nasz tekst sponsorowany. Ciekawym rozwiązaniem jest również zgłoszenie się do agencji marketingowej która załatwi dla nas wszystkie kwestie i pobierze dodatkowo prowizję.

Jakie korzyści dają?

Przede wszystkim artykuły sponsorowane są niezwykle jakościowym sposobem reklamy w internecie. Są one dodawane na portalach, które cechują się zaufaniem i rzetelnością. Same teksty są merytorycznymi i jakościowymi treściami, które dają korzyści odbiorcom. Są też dopasowane do danej grupy docelowej, a więc będą z pewnością odbierane pozytywnie. Możemy zatem reklamować się przy ich pomocy w jakościowy sposób i być dobrze odbierani. Nie musimy zatem narażać się na negatywne komentarze, a jakość promocji wpłynie również na poziom konwersji.

Artykuły sponsorowane to też możliwość zareklamowania się na bardzo dużą skalę dobrze stargetowanym środowisku. Jest to jeden z największych problemów marek, które chcą reklamować się w internecie, gdyż znalezienie takiego środowiska bywa problematyczne. Publikując artykuł sponsorowany który będzie przedstawiał nas w dobrym świetle, możemy docierać do bardzo dużej grupy czytelników danego portalu internetowego. Często są oni liczni w dziesiątkach tysięcy osób. Osoby te są zainteresowane daną tematyką i samodzielnie przechodzą na konkretny serwis internetowy, a więc reklamujemy się tylko i wyłącznie wśród jakościowych odbiorców. Zwiększa to efektywność wykorzystywania budżetu finansowego, który przeznaczamy na reklamę z dużymi szansami powodzenia.

Artykuły sponsorowane są również dosyć łatwo i szeroko dostępną metodą reklamy. Obecnie nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem portali, które w zamian za opłatą zgodzą się na taką formę promocji. Nie musimy również znać się na digital marketingu ani wykonywać szczególnych czynności. Większość portali, które umożliwiają dodanie artykułów sponsorowanych, oferuje również napisanie artykułu w zamian za dodatkową opłatą.

Czy i kiedy warto z nich korzystać?

Artykuły sponsorowane są jak najbardziej pozytywną i korzystną formą reklamy w internecie. Wykorzystywane w odpowiedni sposób mogą dać nam wiele korzyści. Kiedy warto zatem z nich korzystać?

Przede wszystkim, jeśli zależy nam na jakościowej reklamie i działaniach budujących nasz pozytywny wizerunek. W takiej sytuacji nie ma lepszych sposobów na promocję marki w sieci, gdyż z jednej strony dajemy odbiorcom wartościowy content, a z drugiej polecenie i rekomendacje znanego serwisu tematycznego.

Artykuły sponsorowane będą również dobrym wyborem, jeśli chcemy działać w internecie długofalowo. Jeśli zatem prowadzimy regularne działania promocyjne, możemy spróbować dodawać systematycznie nowe artykuły sponsorowane. Po pewnym czasie będziemy dysponowali sporym portfolio takich artykułów, które pozostaną w internecie na bardzo długi czas i będą regularnie przynosiły nam pasywne zyski.

Ten rodzaj reklamy jest również bardzo dobrym wyborem, jeśli mamy ograniczony budżet i chcemy wykorzystać środki, jak najbardziej efektywnie tylko się da. Dzięki temu wyemitujemy przekaz reklamowy bezpośrednio do osób mogących zostać naszymi klientami, a także zrobimy to w niezwykle jakościowy sposób. Zarówno jakość promocji, targetowanie, a także bezpośredniość gwarantują uzyskanie największych możliwych korzyści z danego budżetu reklamowego.