Czy zlecasz pisanie tekstów copywriterom na swojego bloga lub stronę? Dowiedz się jak poprawnie złożyć zamówienie!

copywriting SEO copywriting SEO Pixabay

Zlecenie copywriterom napisania tekstu lub treści na naszą stronę internetową to bardzo popularne rozwiązanie. Często nie mamy samodzielnie czasu lub umiejętności, aby pisać artykuły tematyczne, wpisy i posty blogowe czy tworzyć content związany ze sklepem internetowym taki jak opisy produktów i kategorii.

Ważne jest jednak wiedzieć to, jak poprawnie złożyć zamówienie, aby copywriter mógł przygotować jak najlepsze treści w jak najkrótszym czasie bez konieczności poprawek. W tym tekście podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, jeśli składamy zamówienie na teksty u copywritera.

Stwórz brief

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać gdy chcemy złożyć zamówienie na teksty i chcemy, aby copywriter wykonał dla nas treści, jest stworzenie briefu. Jest to w marketingu internetowym ogólnie panujący termin odnośnie zlecenia w papierowej uporządkowanej formie. Może mieć on również formę elektroniczną, ale powinien być jednym zwięzłym krótkim i treściwym dokumentem. Przekazując zlecenie w taki sposób wszystkie informacje i najważniejsze dane zawrzemy na piśmie, a także przekażemy je w wygodnej formie osobie, która będzie tworzyła dla nas treści. Będzie mogła ona łatwo wracać do naszych ustaleń i lepiej wykonać dane zamówienie. My również nie zapomnimy o niczym jeśli wszystkie preferencje zamówienia zawrzemy właśnie w takim dokumencie. Może mieć on nawet bardzo krótką formę, ale powinien być podsumowaniem wszystkich naszych rozmów i ustaleń. Dzięki temu nie ryzykujemy żadnych nieporozumień i niedomówień.

W briefie oprócz wszystkich niżej wymienionych informacji powinniśmy zawrzeć również dane kontaktowe do naszej firmy i osób, które są odpowiedzialne za tworzenie contentu. Ułatwi to komunikację i zadawanie pytań, a także uprości cały proces.

Porada: W internecie znajdziemy wiele różnych szablonów i formatek, z których będziemy mogli skorzystać. Choć brief nie ma jednej konkretnej oficjalnej formy, możemy zasugerować się i wesprzeć gotowymi szablonami pamiętając jednak cały czas o wszystkich elementach, które musimy zawrzeć w takim dokumencie.

Informacje o tekście

Pierwszą grupą najważniejszych informacji, które powinniśmy zawrzeć w przekazaniu zamówienia, są te odnośnie naszego tekstu, który chcemy uzyskać. Przede wszystkim będą to takie dane jak długość tekstu, a także jego jakość. Powinniśmy zatem jasno określić, używając znaków ze spacją lub słów jak długi musi być tekst. Jeśli nie mamy konkretnych preferencji, powinniśmy przynajmniej podać widełki długości, aby copywriter wiedział, jak rozplanować całą treść. Powinniśmy też określić dokładnie jakość tekstu, gdyż od tego będzie zależało ogólnie wykonanie treści. Jakość może być zarówno wysoka lub ekspercka, ale i średnia, przeciętna. Teksty w takich formach będą znaczące różniły się od siebie. Jakość tekstu powinniśmy określić jak najbardziej precyzyjnie, gdyż musi być ona odpowiednio wysoka, aby pomóc zrealizować nam nasze cele, ale nie musi być zbyt wysoka, gdyż będziemy w ten sposób marnowali jedynie budżet.

W zleceniu powinniśmy podać również, o jaki typ treści nam chodzi. Powinniśmy sprecyzować czy ma być to artykuł ekspercki, tekst tematyczny czy wpis blogowy. Poszczególne typy treści różnią się od siebie jakością, stylem pisania i formą, a więc powinniśmy sprecyzować, jaki ma być nasz artykuł, w jakiej osobie ma zwracać się do czytelników, a także jaki wydźwięk ma mieć tekst.

Przydatną informacją jest również formatowanie tekstu, który chcemy otrzymać. Teoretycznie copywriter może dostarczyć nam go niesformatowany, a jedynie podzielony na odpowiednie sekcje i śródtytuły. Warto jednak doprecyzować, że tekst ma posiadać wyróżnione nagłówki i pogrubienia, listy, wypunktowana, tabele czy inne elementy, na których nam zależy. Jeśli zamówimy tekst sformatowany, będziemy mogli dodać go jednym kliknięciem na naszą stronę internetową.

Parametry zlecenia

Ważnymi informacjami, które musimy zawrzeć w zleceniu tekstu, są te dotycząca samego zamówienia. Dzięki nim będzie współpracowało się nam dużo lepiej z copywriterem, a on będzie wiedział, jak ma wykonać dane zlecenie. W zamówieniu powinniśmy dlatego określić termin otrzymania tekstu. Warto jeśli mamy taką możliwość określić go nieco krótszym, aniżeli jest realnie. Dzięki temu, nawet w przypadku opóźnienia ze strony copywritera lub nieprzewidzianych wypadków, będziemy mogli odpowiednio zareagować. Powinniśmy również ustalić jasną stawkę, a także sposób rozliczenia się i termin kiedy to zrobimy. Będzie to również dawało spory komfort osobie piszącej, gdyż ona również prowadzi swoje finanse, i powinna wiedzieć, na jaki zarobek oraz w jakiej formie może liczyć. Powinniśmy ustalić też odpowiednie formy rozliczenia się, a także ew. zaliczki i przedpłaty.

W zleceniu warto napisać, w jakim formacie chcemy otrzymać teksty, a także gdzie mają zostać przesłane. Zapobiegnie to nieporozumieniom i konieczności ponownego edytowania treści. Powinniśmy również doprecyzować czy wszystkie teksty chcemy otrzymać w jednym pliku czy w osobnych co również często jest zapominane gdy składamy zamówienie, a co sprawia wiele trudności gdy je otrzymujemy.

Informacje kontekstowe

Bardzo ważnym, ale często pomijanym elementem, o którym zapominamy zlecając pracę copywriterom, jest zamieszczenie informacji o kontekście danego zamówienia. Copywriter może wykonać dla nas tekst zgodnie z konkretnymi wytycznymi, ale powinien znać również kontekst, w jakim będziemy wykorzystywali treści. Pomoże to stworzyć jeszcze lepsze teksty i zoptymalizować je pod kątem tego co chcemy osiągnąć. Content powinien być opisany przez nas jak najszerzej. Powinniśmy zawrzeć informacje, gdzie chcemy opublikować treści, kto będzie grupą docelową tekstu, czemu ma służyć a także z jakimi innymi treściami będzie zostawiany. Warto również dodać jak będzie wykorzystywany, a także jak prowadzimy naszą stronę internetową, na której będziemy dodawali tekst. Zapobiegnie to nieporozumieniom np. niezgodności z motywem przewodnim strony lub misją firmy. Copywriter ma pełne prawo nie znać kontekstu publikacji treści, ale nawet jeśli dobrze wywiąże się z zadania tekstu, może nie być on idealnie dopasowany sytuacji. Przekazując zatem zlecenie napisania treści, powinniśmy opisać jak najszerzej wszystkie okoliczności związane z publikacją treści.