Ile trwa pozycjonowanie witryny i kiedy zobaczę pierwsze efekty? Sprawdź, co wpływa na długość SEO strony internetowej!

pozycjonowanie witryny pozycjonowanie witryny pixabay

Pozycjonowanie strony internetowej to bez wątpienia ten proces, który chcemy zakończyć jak najszybciej i cieszyć się widoczną witryną w wyszukiwarce Google. Często jednak nie mamy żadnego pojęcia ile może on potrwać, co utrudnia nam podjęcie decyzji o zleceniu i rozpoczęciu pozycjonowania. W tym tekście staramy się odpowiedzieć na to pytanie, a także podpowiedzieć, kiedy zobaczymy pierwsze efekty SEO.

 

Ile trwa pozycjonowanie witryny internetowej?

Pozycjonowanie strony internetowej przeważnie trwa od kilku - kilkunastu tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Jest to bardzo elastyczna kwestia, gdyż składa się na nią wiele czynników wpływających na długość. Ogólnie nie można konkretnie określić długości pozycjonowania strony internetowej, choć można w przybliżeniu podać ramy czasowe w których ją wykonamy – gdy znamy ważne informacje o procesie pozycjonowania.

Przeważnie, pozycjonowanie strony internetowej trwa najkrócej przy najmniej popularnych słowach kluczowych. Jeśli promujemy witrynę pod takimi frazami, pozycjonowanie może potrwać do kilku miesięcy. Jeśli pozycjonujemy stronę pod średnio popularnymi słowami kluczowymi, pozycjonowanie będzie wynosiło przeważnie od kilku miesięcy do roku czasu. Gdy z kolei promujemy witrynę w wyszukiwarce Google pod najpopularniejszymi słowami kluczowymi pod którymi panuje największa konkurencja, będziemy musieli zarezerwować ok. roku czasu na pozycjonowanie lub nawet dłuższy okres.

Co warto podkreślić, pozycjonowanie może różnić się długością nawet dwukrotnie w zależności od kategorii w jakiej promujemy witrynę. Nie tylko popularność słów kluczowych, ale również kategoria mają spory wpływ na to, jak długo będziemy musieli czekać na zaplanowane wyniki. Różnica ta może być nawet dwukrotna, jeśli mówimy o najmniej popularnych i najbardziej popularnych kategoriach tematycznych. Mogą być to kategorie np. muzyki ludowej i finansów lub ekologii i biznesu.

Co wpływa na SEO?

Na pozycjonowanie strony internetowej wpływa również kilka innych czynników niż tylko popularność słów kluczowych i kategorii tematycznej. Przede wszystkim jest to budżet z jakim rozpoczynamy pozycjonowanie, gdyż jeśli będzie spory, będziemy mogli pozycjonować witrynę bardzo intensywnie. Ważny jest również stan strony i punkt wyjściowy. Jeśli będzie ona w dobrym stanie, pozycjonowanie będzie przebiegało znacznie łatwiej i szybciej. Za szybkość pozycjonowania odpowiada również typ SEO, jaki wdrażamy na naszej stronie internetowej, a także kompetencje specjalistów którzy zajmują się naszą witryną.

Podsumowując, wpływ na pozycjonowanie ma wiele elementów, które w różnym stopniu w zależności od sytuacji będą wpływały na czas SEO. Najważniejsze są jednak popularność słów kluczowych i kategorii, a także konkurencja z jaką będziemy musieli się zmierzyć w danej branży.

Kiedy zobaczę pierwsze efekty?

Bardzo często pojawiającym się pytaniem przy dyskusji o długości pozycjonowania jest, to kiedy zobaczę pierwsze efekty pozycjonowania mojej strony internetowej. Jest to ważne i uzasadnione pytanie, gdyż często przeznaczamy niemałe środki na ten proces. Pierwsze efekty pozycjonowania możemy zobaczyć już w ciągu kilku dni. Są to jednak tylko pierwsze oznaki wykonanych prac. W tym czasie wyszukiwarka Google może zacząć indeksować, czyli rozpoznawać i umieszczać w wyszukiwarce nasze podstrony. Otrzymamy również pierwsze informacje zwrotne o procesie indeksowania w narzędziu Google Search Console.

Pierwsze efekty związane z realnymi ruchami w wyszukiwarce Google możemy zobaczyć najczęściej w ciągu kilku pierwszych tygodni od rozpoczęcia pozycjonowania. W tym czasie możemy zaobserwować już zmiany zachodzące w hierarchii rankingów wyników wyszukiwania czy widoczności pod konkretnymi słowami kluczowymi. Będą to przeważnie niewielkie ruchy, ale mogą świadczyć o poprawności wykonywania pozycjonowania.

Stabilne efekty pozycjonowanie naszej strony internetowej najczęściej ujrzymy dopiero po kilku miesiącach pracy. Będą to efekty regularne, stabilne, a także przewidywalne. Będą one efektem wykonania pierwszych prac pozycjonerskich, ich weryfikacji, a także analizy przez specjalistów danej agencji SEO. W tym czasie specjaliści dowiedzą się, jak w praktyce funkcjonuje pozycjonowanie, zdołają wprowadzić pierwsze poprawki, a także wypracować odpowiednie metody, które są najlepsze dla naszej strony internetowej. Po kilku miesiącach pracy będą zatem wiedzieli już, co mają robić, aby prosto podnosić pozycję naszych wyników wyszukiwania. Jest to najbardziej miarodajny moment, gdyż możemy już określić przewidywania i prognozy dotyczące pozycjonowania, a także zdobywać pierwsze cele związane z pozycjonowaniem naszej strony internetowej.

Pozycjonowanie po pozycjonowaniu

Choć może brzmieć to nieco niedorzecznie, określając czas pozycjonowania, powinniśmy przyjrzeć się również jeszcze jednemu ważnemu czynnikowi – pozycjonowaniu po pozycjonowaniu. Często uważamy, że proces ten jest po prostu wykonywany, a następnie strona internetowa staje się widoczna w wyszukiwarce Google i już na zawsze znajduje się na najwyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania. Jest to bardzo błędne przekonanie, gdyż wyszukiwarka Google płynnie i regularnie indeksuje cały internet – aktualizując również wszystkie witryny. Oznacza to, że osiągnięcie celu, czyli wypozycjonowanie witryny jest tylko punktem głównym, ale po jego osiągnięciu również należy pozycjonować serwis.

Patrząc zatem na pozycjonowanie ogólnie, będzie trwało ono praktycznie przez cały czas i regularnie. Jeśli chcemy być systematyczni i niezmiennie na najwyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania Google musimy pozycjonować naszą witrynę cały czas.

Pozycjonowanie po pozycjonowaniu, choć będzie trwało ciągle, będzie nieco różniło się od tego przed osiągnięciem konkretnego celu. Przede wszystkim będą to dużo słabsze i mniej intensywne działania pozycjonujące. Będą jedynie pewnym ułamkiem tych działań, które wykonywaliśmy w drodze to osiągnięcia naszego celu. Przeważnie będzie to linkowanie strony, dodawanie contentu czy uaktualnianie witryny, a także naprawianie jej błędów. Wymaga to znacznie mniejszych nakładów finansowych oraz czasowych, ale pozycjonowanie powinno trwać po wypozycjonowaniu strony i osiągnięciu celu do którego dążyliśmy.

Najnowsze na blogu

  • 1