Czym jest content marketing i dlaczego jest tak ważny?

Czym jest Content Marketing? SN2 NETWORKS - SN2.PL Czym jest Content Marketing? SN2 NETWORKS - SN2.PL

Tradycyjny marketing staje się coraz mniej efektywny, a jego miejsce zastępuje content marketing. Czym jednak tak naprawdę on jest i jak może stać się przydatny dla Twojego biznesu?

 

Definicja Content Marketingu

Zacznijmy od bardzo poręcznej definicji, w którą wyposażył nas Content Marketing Institute:

Content marketing to technika tworzenia i dystrybuowania wartościowych, istotnych oraz spójnych treści, których rezultatem ma być pozyskanie i utrzymanie jasno zdefiniowanej grupy docelowej w celu osiągnięcia korzyści.”

Skupmy się na dwóch aspektach content marketingu określonych w powyższej definicji. Ma on się opierać na “istotnych oraz spójnych” treściach. W dzisiejszych czasach wypełnionych informacyjnym spamem przedsiębiorstw, organizacji i ludzi, którzy próbują nam coś sprzedać na każdym kroku, content marketing ma wyróżniać właśnie wartościowość treści. Ten czynnik sprawia, że wpływa on bezpośrednio na dwie kluczowe kwestie:

  • wzrost sprzedaży;

  • zdobycie lepszych, bo niezwykle lojalnych klientów.

 Dostosuj swój terget !

Aby jednak ten cel osiągnąć treści muszą odpowiadać na potrzeby naszych odbiorców. Nie chodzi jedynie o produkowanie jakiegokolwiek contentu, ale dokładne dostosowanie go do targetu i sprawienie, że będzie on istotny dla grupy docelowej. W ten sposób tworzy się długoterminowa relacja z klientem, który dzięki dostarczonym informacjom świadomie podejmuje decyzje korzystania z naszych usług.

Tradycyjna reklama przez większość odbiorców jest uważana za zbyt nachalną i odbierana jest niezwykle negatywnie. Content marketing w przeciwieństwie do niej ma za zadanie nie tylko pokazać, co możemy zaoferować odbiorcy, ale ma on wyposażyć go we wszelkie potrzebne informacje na dany temat, dać możliwość dogłębnego zapoznania się z nim, a także z rynkiem, którego jest częścią, a w rezultacie zdobytej wiedzy doprowadzić go do wyboru naszego przedsiębiorstwa czy organizacji.

Content marketing w praktyce

 

Podstawą content marketingu są treści. Powinny one być merytoryczne, interesujące i atrakcyjne wizualnie. Przedstawiane potencjalnym klientom są w różnych formatach, od artykułów na strony www, blogi branżowe, e-booki, dobrze prowadzone profile w social mediach czy podcasty.

Odpowiednio prowadzona strategia content marketingowa składa się jednak również z innych kluczowych elementów. Po pierwsze, szczegółowego określenia grupy docelowej, jej potrzeb i oczekiwań, tak aby móc odpowiednio przygotować treści. Następnie, promocji contentu, a także wykorzystaniu umiejętności analityczne, na podstawie których wprowadzane są zmiany i tworzony content ulepszany pod poznane preferencje i potrzeby odbiorcy.

 

Kto powinien korzystać z content marketingu?

 

Obecnie z content marketingu korzyści czerpią zarówno duże przedsiębiorstwa (dobrym przykładem jest Nike czy Ikea, które dużo inwestują w marketing treściami i świetnie określiły swoją grupę docelową), mniejsze firmy, sklepy internetowe czy jednoosobowe biznesy. Niezależnie od branży i grupy docelowej - content marketing jest narzędziem, które umożliwia zwiększenie liczby klientów i wzrost sprzedaży.

Najnowsze na blogu

  • 1